مجله اینترنتی Info Panel
 
:::مجــله ای بــرای هــمه ایــرانــیان:::

اخبار

موبایل

کامپیوتر

دوربین اتومبیل
دانلود موزیک
عکس آشپزی

مدل لباس

سلامت

خواص خوراکی ها

 فرصتهای شغلی

 فروشگاه


Make your flash banner free online
 

تاریخ انتشار چهارشنبه 12 مهر 1396 :
:


جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۷ به تصمیم اعضای کمیته نوبل به دانشمندانی اختصاص پیدا کرد که تکنیک میکروسکوپ الکترونی کریو یا انجمادی را ابداع کرده‌اند.براساس گزارش كمیته نوبل، ژاك دبوشه از دانشگاه لوزان، یوآكیم فرانك از دانشگاه كلمبیا و ریچارد هندرسون از دانشگاه كمبریج به خاطر ابداع تصویربرداری میكروسكوپی الكترونی انجمادی برای تعیین ساختار دقیق زیست مولكول‌های درون محلول موفق به نوبل شیمی سال 2017 شدند.

ریچارد هندرسون اولین بار در سال 1990 موفق شد از میكروسكوپ الكترونی در ایجاد تصویر سه‌بعدی از پروتئینی در وضوح تصویری بالا استفاده كند. یواكیم فرانك این فناوری را در سال‌های 1975 تا 1986 كاربردی ساخته بود و ژاك دبوشه آب را به میكروسكوپ‌های الكترونی افزود. آب در فضای خلاء این میروسكوپ‌ها تبخیر می شده و باعث تجزیه مولكول‌های زیستی می‌شود اما دبوشه با كاهش دمای آب مانع از تخریب مولكول‌ها شد و امكان بررسی شكل حقیقی مولكول‌ها را درون محلول فراهم آورد.

سال گذشته  این جایزه به ژان پی‌یر سوواژ از دانشگاه استراسبورگ فرانسه، فراستر استادارت از دانشگاه نورث وسترن آمریکا و برنارد فرینگا از دانشگاه گرونینگن هلند برای طراحی و ساخت ماشین‌های مولکولی اختصاص یافت. این دانشمندان در حقیقت کوچکترین ماشین‌های جهان را ساخته‌اند. آن‌ها مولکول‌هایی را با حرکات قابل کنترل تولید کردند که می‌توانند با افزودن انرژی به کار بپردازند. توسعه محاسبات نشان داده که چگونه کوچک‌سازی فناوری می‌تواند به تحول ختم شود. برندگان نوبل شیمی 2016 با کوچک‌ کردن ماشین‌ها، شیمی را به بعدی جدید وارد ساختند.

از سال 1901 تا 2017 تعداد دانشمندانی که توانسته‌اند نوبل شیمی دریافت کنند 109 نفر بوده‌است که از این میان 63 جایزه به صورت انفرادی و بقیه آنها اشتراکی بوده‌است. همچنین در میان برندگان نوبل شیمی نام چهار زن دیده می‌شود و دانشمندی به نام فردریک سنگر نیز دو بار در سال‌های 1958 و 1980 موفق به کسب این جایزه علمی ارزشمند شده‌است.

جوانترین برنده نوبل شیمی فردریک ژولیو نام دارد که در سن 35 سالگی در سال 1935 موفق شد این جایزه را از آن خود سازد. جان فن نیز مسن‌ترین برنده نوبل شیمی است که در سن 85 سالگی و در سال 2002 موفق به کسب این جایزه شد. میانگین سنی برندگان نوبل شیمی 58 سال تخمین زده‌شده‌است.

جایزه نوبل ارزشی برابر هشت میلیون کرون سوئد یا یک میلیون و دویست هزار دلار دارد که در صورت انتخاب چند نفر، جایزه میان آنها تقسیم می شود.

طبقه بندی: علمی، 
توسط کیانوش
برچسب ها: برندگان نوبل شیمی 2017، نوبل شیمی، نوبل شیمی 2017،  
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به مجله اینترنتی Info Panel می باشد.
قالب وبلاگقالب وبلاگ